Image

ΕΠΣ Μακεδονίας | AE Ευόσμου – Ποσειδώνας Μηχανιώνας στον Τελικό Κυπέλλου

Η ΑΕ Ευόσμου, ομάδα που αγωνίζεται στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ Μακεδονίας και ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας ο οποίος αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική, θα τεθούν αντιμέτωποι στον Τελικό του 53ου Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων «Σταύρος Ρεπανάς».

Οι δύο φιναλίστ είχαν βρεθεί αντιμέτωποι, πριν από 29 χρόνια την αγωνιστική περίοδο 1994 – 1995, όπου η ΑΕ Ευόσμου είχε γνωρίσει την ήττα από τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας με σκορ 2-1.

Η ΑΕ Ευόσμου συμμετέχει σε Τελικό για δεύτερη φορά στην ιστορία της, καθώς απέκλεισε το ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ 360ο (2-2 και 1-0), το Θερμαϊκό Θέρμης (0-1), τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου (0-2), τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου (2-1) και την ΑΕ Αμπελοκήπων (1-2).

Ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας συμμετέχει σε Τελικό για τρίτη φορά στην ιστορία του. Την περίοδο 1994 – 1995 είχε στεφθεί κυπελλούχος νικώντας την ΑΕ Ευόσμου με σκορ 2-1 και στη συνέχεια κατέκτησε και τον πανελλήνιο τίτλο κερδίζοντας τον ΑΠΟ Κερατσινίου στα πέναλτι με 5-4, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση είχε λήξει ισόπαλη (0-0). Την περίοδο 2018 – 2019 είχε ηττηθεί στον Τελικό της ΕΠΣΜ με αντίπαλο το Θερμαϊκό Θέρμης (3-1).

Η ομάδα της Μηχανιώνας για να φτάσει στον Τελικό απέκλεισε τον Ιάσονα Αυγής (1-0, 1-2), τον Αγροτικό Αστέρα (0-1), τον Ορφέα Σουρωτής (1-5) και την Αναγέννηση Νέων Επιβατών (0-2).